Välj område och konsulter

Affärsplan och affärsutveckling

Att starta och driva ett företag är som att resa. Det börjar med en idé och förverkligas med en resplan. Som ny företagare behöver du göra kreativa tankar till kloka planer. När ditt företag utvecklas krävs strategier och modeller för hur företaget blir hållbart och konkurrenskraftigt.

Konsulterna ger råd om bland annat affärsidé, affärsplan, affärsutveckling, affärsstrategi, affärsmodeller och företagsregistrering.

Staffan Brahe

Staffan Brahe
076-517 27 83
staffan.brahe@fortos.se

Stefan Friberg

Stefan Friberg
070-995 24 60
friberg@customercompany.se

Anita A’son-Strandahl

Anita A’son-Strandahl
070-204 47 33
anita@mihr.se

Ammi Schaffler

Ammi Schaffler
070-271 82 27
ammi@dinforetagspt.se

Maria Alexén

Maria Alexén
073-423 30 67
maria@alexenavehall.se

Rodrigo Garay

Rodrigo Garay
070-631 93 07
rodrigo@ngofactory.se

Christian Albinsson

Christian Albinsson
070-438 69 46
christian@ohmy.se

Katarina Nilsson-Moe

Katarina Nilsson-Moe
073-028 60 99
katarina@nilssonmoekonsult.se

Anu Majkvist

Anu Majkvist
070-920 12 33
eldstaden@live.se

Ekonomi och juridik

Som företagare vill du ha koll på ekonomin. Det får du med en genomtänkt budget och en noggrann bokföring. Behöver du hjälp med finansiering, exempelvis för att utveckla en produkt, finns olika möjligheter. Som företagare behöver du också ha kunskap om tillstånd och regler för din verksamhet.

Konsulterna ger råd om bland annat budget, bokföring, bokslut, ekonomistyrning och andra ekonomiska frågor samt om lagar, tillstånd, avtal och allmänna juridiska frågor.

Thomas Forslin

Thomas Forslin
070-459 66 27
thomas@forslinsfabriken.se

Jonas Wennerberg

Jonas Wennerberg
031-87 21 22
jonas.wennerberg@procuraekonomi.se

Marcus Lennartsson

Marcus Lennartsson
035-12 13 70
marcus@viaviridi.se

Ulrica Fyhrlund

Ulrica Fyhrlund
073-084 62 20
ulricafyhrlund@gmail.com

Eva Martin

Eva Martin
070-766 79 13
eva@trifo.se

Madelen Rossköld

Madelen Rossköld
076-166 05 01
madelen@rosskoldconsulting.se

Christofer Bengtsson

Christofer Bengtsson
070-188 15 18
christofer.bengtsson@reply.se

Marknad, sälj och kommunikation

Vad är unikt med ditt företag? Vilka är dina kunder och hur når du dem? Att marknadsföra företagets erbjudande på rätt sätt är A och O för god försäljning. Det är också viktigt med ett bra system för säljarbetet och för att hitta balans då du bestämmer vad dina varor eller tjänster kostar.

Konsulterna ger råd om bland annat prissättning, säljstrategi, kundvård, marknadsföring, marknadsplan, strategisk marknadskommunikation, varumärke, grafisk profil, sociala medier och rörlig media.

Britten Toftarp

Britten Toftarp
070-752 79 29
britten.toftarp@onlineskola.com

Peter Nilsson

Peter Nilsson
070-853 28 80
peter@mvpete.se

Stefan Friberg

Stefan Friberg
070-995 24 60
friberg@customercompany.se

Lena Sandö

Lena Sandö
070-968 97 36
lena@parigot.se

Robert Dejanovic

Robert Dejanovic
076-517 27 90
robert.dejanovic@fortos.se

Petra Schollin Löfbom

Petra Schollin Löfbom
072-736 33 35
petra@pslkonsult.se

Hanna Plymouth

Hanna Plymouth
072-730 42 42
hanna@hplymouthutveckling.se

Ammi Schaffler

Ammi Schaffler
070-271 82 27
ammi@dinforetagspt.se

Matilda Zelander

Matilda Zelander
076-048 24 86
matilda@mermont.se

Christian Albinsson

Christian Albinsson
070-438 69 46
christian@ohmy.se

Ledning, organisationsutveckling och HR

Omvärlden förändras och det går snabbt. Du behöver ha koll på vad förändringarna innebär och hur ditt företag ska möta framtiden. Det kan handla om ny teknik och nya arbetssätt, att rekrytera med eftertanke och att vidareutbilda din personal.

Konsulterna ger råd om bland annat HR, rekrytering, organisationsutveckling, arbetsrätt, företagsstruktur, personalfrågor, styrelsearbete, ledningsfrågor och kompetensförsörjning.

Benny Österlund

Benny Österlund
073-838 00 00
benny@ngofactory.se

Johan Hede

Johan Hede
076-517 29 15
johan.hede@fortos.se

Mikael Blom

Mikael Blom
073-362 13 71
mikael@ledarteamet.se

Staffan Brahe

Staffan Brahe
076-517 27 83
staffan.brahe@fortos.se

Rodrigo Garay

Rodrigo Garay
070-631 93 07
rodrigo@ngofactory.se

Gino Carciola

Gino Carciola
070-894 84 12
gino.carciola@miljomatematik.se

Marina Blom

Marina Blom
070-313 15 46
marina@ledarteamet.se

Anu Majkvist

Anu Majkvist
070-920 12 33
eldstaden@live.se

Produkt/- tjänsteutveckling och import/export

Utvecklar ditt företag nya varor eller tjänster? Spännande! Tänk på att skydda dina produkter. För många företag är det också viktigt att skydda värden som företagsnamn och grafisk profil. Inom det här området ger konsulterna också råd om att samarbeta och göra affärer med företag i andra länder.

Konsulterna ger råd om bland annat produkt- och tjänsteutveckling, sortimentsplanering, design, patent, immateriella tillgångar och rättigheter, prototyp, import, export och internationalisering.

Marie Nilsson

Marie Nilsson
073-910 55 79
marie.nilsson@oresunddesign.se

Peter Mårtenson

Peter Mårtenson
070-358 53 13
peter@consultmena.com

Katarina Nilsson-Moe

Katarina Nilsson-Moe
073-028 60 99
katarina@nilssonmoekonsult.se

Emma Andersson

Emma Andersson
072-161 48 06
emma.andersson@dizparc.se

Digitalisering och IT

Samhället förändras i rask takt. Vi jobbar, shoppar, möts och driver företag via Internet. Maskiner gör sånt som tidigare gjordes av människor. Som företagare vill du säkert vara med på denna framtidsresa. Det finns massor av smarta saker att tänka på!

Konsulterna ger råd om bland annat digitalisering, automation, teknisk kompetens, internet, e-handel, utveckling av appar, Lean och digitala strategier.

Eva Martin

Eva Martin
070-766 79 13
eva@trifo.se

Kristoffer Andréasson

Kristoffer Andréasson
0346-555 12
kristoffer.andreasson@hannellsit.se

Peter Nilsson

Peter Nilsson
070-853 28 80
peter@mvpete.se

Britten Toftarp

Britten Toftarp
070-752 79 29
britten.toftarp@onlineskola.com

Emma Andersson

Emma Andersson
072-161 48 06
emma.andersson@dizparc.se

Hållbarhet

Hur kan ditt företag bidra till ett mer hållbart samhälle? Som företagare har du möjlighet att vara med och skapa ett långsiktigt hållbart samhälle, samtidigt som du ökar företagets lönsamhet och stärker företagets varumärke.

Konsulterna ger råd om bland annat Agenda 2030, ekologisk, ekonomisk och social hållbarhet, hållbart företagande, hållbarhetsredovisning, cirkulär ekonomi och sociala företag.

Marcus Lennartsson

Marcus Lennartsson
035-12 13 70
marcus@viaviridi.se

Martina Oxling

Martina Oxling
070-914 88 68
martina.oxling@pe.se

Jessica Johansson

Jessica Johansson
070-834 21 02
jessica.johansson@miljomatematik.se

Emy Ekholm

Emy Ekholm
072-208 41 31
emy.ekholm@sweco.se

Tillfälligt Coronastöd

Inom detta område får du rådgivning kring statliga stöd till företag med anledning av Coronapandemin. Det kan till exempel handla om omsättningsstöd till enskilda näringsidkare (Läs mer om omsättningsstöd på Länsstyrelsens webbplats) eller stöd till korttidsarbete (Läs mer om stöd till korttidsarbete på Tillväxtverkets webbplats).

Petra Schollin Löfbom

Petra Schollin Löfbom
072-736 33 35
petra@pslkonsult.se

Anu Majkvist

Anu Majkvist
070-920 12 33
eldstaden@live.se

Madelen Rossköld

Madelen Rossköld
076-166 05 01
madelen@rosskoldconsulting.se

Eva Martin

Eva Martin
070-766 79 13
eva@trifo.se

Hanna Plymouth

Hanna Plymouth
072-730 42 42
hanna@hplymouthutveckling.se

Ulrica Fyhrlund

Ulrica Fyhrlund
073-084 62 20
ulricafyhrlund@gmail.com

Thomas Forslin

Thomas Forslin
070-459 66 27
thomas@forslinsfabriken.se

Emma Andersson

Emma Andersson
072-161 48 06
emma.andersson@dizparc.se

Christofer Bengtsson

Christofer Bengtsson
070-188 15 18
christofer.bengtsson@reply.se

Rodrigo Garay

Rodrigo Garay
070-631 93 07
rodrigo@ngofactory.se

Benny Österlund

Benny Österlund
073-838 00 00
benny@ngofactory.se

Jonas Wennerberg

Jonas Wennerberg
031-87 21 22
jonas.wennerberg@procuraekonomi.se

Anita A’son-Strandahl

Anita A’son-Strandahl
070-204 47 33
anita@mihr.se