Välj område och konsulter

Timbanken erbjuder affärsutvecklarstöd inom sju kompetensområden utan kostnad.

Timbanken erbjuder kvalitativ konsulttid med erfarna och kunniga personer inom sju områden. Konsulten hjälper och ger dig råd så att du som entreprenör får stöd för att utveckla ditt företag. Du kan däremot inte förvänta dig praktisk hjälp såsom tex  att bygga en hemsida, göra en färdig marknadsplan eller en deklaration. Testa även Timbankskompassen som är en digital vägledning inför din rådgivning i Timbanken.

Gå in på respektive områden nedan och se vilka konsulter och specialister det går att välja på.

Inom kompetensområdet ingår exempelvis affärsidé, affärsplan, affärsutveckling samt företagsregistrering.

Anita A'son-Strandahl

anita@mihr.se
0702-04 47 33

MIHR Development AB
www.mihr.se/

Se presentation

Dahir Khalid

dahir.khalid@resurskonsulterna.se
0737-01 62 85

Resurskonsulterna AB
resurskonsulterna.se/

Se presentation

Marie Björling Duell

marie@kompetenshamnen.se
0705-51 07 05

Kompetenshamnen AB
www.kompetenshamnen.se

Se presentation

Mats Duell

mats@kompetenshamnen.se
0736-60 32 70

Kompetenshamnen AB
www.kompetenshamnen.se

Se presentation

Ritha Andersson

ritha@kxm.se
0730-26 10 90

KXM Development AB
kxm.se/

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis budget, bokföring, redovisning, bokslut, fakturering, ekonomistyrning, allmänna ekonomiska frågor, information om lagar, tillstånd och regler, avtal som exempelvis hyresavtal och kompanjonsavtal samt allmänna juridiska frågor.

Anita A'son-Strandahl

anita@mihr.se
0702-04 47 33

MIHR Development AB
www.mihr.se/

Se presentation

Henrik Ahlgren

henrik.ahlgren@bakertilly.se
010-4983608

Baker Tilly Ahlgren & Co
www.bakertilly.se/Falkenberg

Se presentation

Lena Fiedler

lena@revisionsbyran.se
0340- 641004

Varbergs Revisionsbyrå
www.revisionsbyran.se

Se presentation

Magnus Carlquist

magnus@dinajurister.se
0701-45 17 18

MIHR Development AB
www.mihr.se/

Se presentation

Malin Karlsson

malin.karlsson@bakertilly.se
010-4983606

Baker Tilly Ahlgren & Co
www.bakertilly.se/Varberg

Se presentation

Marie Svensson

marie@revisionsbyran.se
0706-11 85 70

Varbergs Revisionsbyrå AB
www.revisionsbyran.se

Se presentation

Niclas Christiansson

niclas@revisionsbyran.se
0761-02 13 07

Varbergs Revisionsbyrå AB
www.revisionsbyran.se

Se presentation

Patrik Persson

patrik@fbgkontorstjanst.se
0761 - 18 78 14

Falkenbergs kontorstjänst AB
www.fbgkontorstjanst.se

Se presentation

Per Widell

per.widell@bakertilly.se
010-4983603

Baker Tilly Ahlgren & Co
www.bakertilly.se/Falkenberg

Se presentation

Sandra Berntsson

sandra@revisionsbyran.se
0761-02 13 01

Varbergs Revisionsbyrå AB
www.revisionsbyran.se

Se presentation

Ulrica Fyhrlund

ulrica.jurbyran@telia.com
0730-84 62 20

Ekonomibyrån i Knäred
www.knaredekonomi.se

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis prissättning, säljteknik, säljstrategi, kundvård, marknadsplan, marknadsföring, offentlig upphandling, strategisk marknadskommunikation, varumärkesarbete, grafisk profil och kompetens inom sociala medier.

Anders Avehall

anders@alexenavehall.se
0708-34 04 88

Alexén Avehall Advisory
www.alexenavehall.se/

Se presentation

Dahir Khalid

dahir.khalid@resurskonsulterna.se
0737-01 62 85

Resurskonsulterna AB
resurskonsulterna.se/

Se presentation

Ewa-Britt Filipsson

info@landsbygdscoach.se
0704-57 41 35

Landsbygdscoach Turism och Affärsutveckling
www.landsbygdscoach.se/

Se presentation

Hanna Plymouth

hanna@hplymouthutveckling.se
0727-30 42 42

H Plymouth Utveckling AB
hplymouthutveckling.se/

Se presentation

Maria Alexén

maria@alexenavehall.se
0734-23 30 67

Alexén Avehall Advisory
www.alexenavehall.se/

Se presentation

Peter Mårtensson

peter@consultmena.com
0703-58 53 13

Consult MENA
www.consultmena.com

Se presentation

Friedrich Anders Allendorff

fa@allendorff.se
0761-27 25 10

Allendorff Consulting AB
allendorff.se/

Se presentation

Stefan Friberg

friberg@customercompany.se
0709-95 24 60

The Customer Company
thecustomercompany.se

Se presentation

Britten Toftarp

britten.toftarp@onlineskola.com
0707-52 79 29

Signatur Britten Toftarp
signaturbrittentoftarp.se

Se presentation

Kristoffer Andréasson

kristoffer.andreasson@hannellsit.se
0702-86 21 11

Hannells IT AB
www.hannellsit.se/

Se presentation

Janna Ygreus

janna.ygreus@hannellsit.se
0705-16 82 87

Hannells IT AB
www.hannellsit.se/

Se presentation

Susanna Bergendorf

susanna.bergendorf@hannellsit.se
0727-39 71 11

Hannells IT AB
www.hannellsit.se/

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis organisationsutveckling, rekrytering, arbetsrätt, styrning, företagsstruktur, allmänna personalfrågor, styrelsearbete, ledningsfrågor och kompetens kring kompetensförsörjning.

Anita A'son-Strandahl

anita@mihr.se
0702-04 47 33

MIHR Development AB
www.mihr.se/

Se presentation

Marie Björling Duell

marie@kompetenshamnen.se
0705-51 07 05

Kompetenshamnen AB
www.kompetenshamnen.se

Se presentation

Mats Duell

mats@kompetenshamnen.se
0736-60 32 70

Kompetenshamnen AB
www.kompetenshamnen.se

Se presentation

Ritha Andersson

ritha@kxm.se
0730-26 10 90

KXM Development AB
kxm.se/

Se presentation

Mikael Blom

mikael@ledarteamet.se
0733-62 13 71

Ledarteamet
ledarteamet.se/

Se presentation

Marina Blom

marina@ledarteamet.se
0703-13 15 46

Ledarteamet
ledarteamet.se/

Se presentation

Ann Willner

ann@awurval.se
0760-25 80 08

AW Urval AB
www.awurval.se/

Se presentation

Malin Brandqvist

malin@awurval.se
0738-43 01 25

AW Urval AB
www.awurval.se/

Se presentation

Pontus Brantberg

pontus@brapersonal.nu
0702-68 06 70

Bra Personal Sverige AB
brapersonal.nu/

Se presentation

Lena Brantberg

lena@brapersonal.nu
0703-50 89 09

Bra Personal Sverige AB
brapersonal.nu/

Se presentation

Peter Tjernström

peter.tjernstrom@outlook.com
0703-12 91 45

Peter Tjernström AB

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis allmän kompetens inom patent och immateriella rättigheter , import, export, internationalisering och kunskap om framtagning av prototyper

Ewa-Britt Filipsson

info@landsbygdscoach.se
0704-57 41 35

Landsbygdscoach Turism och Affärsutveckling
www.landsbygdscoach.se/

Se presentation

Peter Mårtensson

peter@consultmena.com
0703-58 53 13

Consult MENA
www.consultmena.com

Se presentation

Friedrich Anders Allendorff

fa@allendorff.se
0761-27 25 10

Allendorff Consulting AB
allendorff.se/

Se presentation

Martin Kössler

mk@huginbiz.com
0705-90 77 20

Helping You Grow International Business AB
huginbiz.com/

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis automation, teknisk kompetens, Internet, App-utveckling, lean och digitala strategier.

Britten Toftarp

britten.toftarp@onlineskola.com
0707-52 79 29

Signatur Britten Toftarp
signaturbrittentoftarp.se

Se presentation

Kristoffer Andréasson

kristoffer.andreasson@hannellsit.se
0702-86 21 11

Hannells IT AB
www.hannellsit.se/

Se presentation

Janna Ygreus

janna.ygreus@hannellsit.se
0705-16 82 87

Hannells IT AB
www.hannellsit.se/

Se presentation

Susanna Bergendorf

susanna.bergendorf@hannellsit.se
0727-39 71 11

Hannells IT AB
www.hannellsit.se/

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis jämställdhet, mångfald, jämlikhet, CSR, miljöpolicy och kunskap om hållbarhetscertifieringar.

Hanna Plymouth

hanna@hplymouthutveckling.se
0727-30 42 42

H Plymouth Utveckling AB
hplymouthutveckling.se/

Se presentation

Sofia Nyholm

sofia.nyholm@wspgroup.se
0702-37 29 88

WSP Sverige AB
www.wsp.se

Se presentation

Michaela Sundström

michaela.sundstrom@sweco.se
0702-89 71 38

SWECO Enviroment AB
www.sweco.se/

Se presentation

Alma Ragnarsson

alma.ragnarsson@seeu.se
0733-01 12 49

See U Halmstad AB
www.seeu.se/

Se presentation

Hanna Norrman Andersson

hanna.norrman@seeu.se
0706-39 13 05

See U Halmstad AB
www.seeu.se/

Se presentation

Hanna Berggren

hanna.berggren@seeu.se
0737 08 25 82

See U Halmstad AB
www.seeu.se/

Se presentation

Simon Strandvik

simon.strandvik@greentime.se
0703-59 19 57

Greentime AB
www.greentime.se/

Se presentation